Poniedziałek, 2017-09-25

Imieniny: Aureli, Kamila

"Cichy Bohater 2016" - edycja IX

ROK 2016 – IX EDYCJA KONKURSU „CICHY BOHATER”

pod hasłem

"Bohaterowie w habitach"

W środę, 15 czerwca 2016 r. w hali sportowej ZSM nr 1 przy ul. Kopernika już po raz dziewiąty odbyło się podsumowanie miejskiego konkursu „Cichy Bohater”. To przedsięwzięcie na stałe wpisało się do kalendarza wydarzeń naszego miasta. W tegorocznej edycji wzięło udział 70 uczestników z sześciu szkół: Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2, Gimnazjum Miejskiego nr 1, nr 2 i nr 3, Salezjańskiego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej oraz GiLO im. Macierzy Szkolnej, którzy przygotowali prace literackie (list/pamiętnik) oraz prezentacje multimedialne i fotograficzne.

Cichym Bohaterem tym razem była osoba duchowna (dla upamiętnienia 1050. rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu) związana z wojenną historią naszego miasta. Do zadania uczniów należało przedstawienie oryginalnie, wyczerpująco i poprawnie merytorycznie postaci ks. Józefa Dziąga lub ks. Jana Sikory. Prace konkursowe oceniało profesjonalne jury: polonistka Pani Wanda Izabela Rombel, prezes TPMM Pan Damian Sitkiewicz, nauczyciel bibliotekarz Pani Agnieszka Wodzińska, wicedyrektor GM1 Pani Iwona Dróżdż oraz koordynatorka konkursu Pani Hanna Wielgołaska. Zgodnie  przyznano nagrody, które sponsorował Burmistrz Mińska Mazowieckiego, p. Marcin Jakubowski. Patronat medialny i honorowy sprawowała redakcja tygodnika „Strefa Mińsk” oraz Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego.

Laureaci konkursu to:

• szkoła podstawowa (kategoria literacka) 1m. – Aleksander Wojda SP1, 2m. – Michalina Ciechańska SP2, 3m. – Mikołaj Jarzyna oraz Wiktoria Kowalczyk z SP2; (prezentacja multimedialna) – wyróżnienia – Maja Grzelczak i Michał Szczepański z SP2.

• gimnazjum (kategoria literacka) 1m. – Gabriela Rybacka GM2, 2m. – Jan Kudlak GM1, 3m. – Milena Jackowicz – GM3; (prezentacja multimedialna) – 1m. Jakub Szerszenowicz GM3, 2m. Zofia Pachulska GM1, 3m. za pracę zbiorową Magdalena Grzelczak i Zuzanna Kuć z GiLO.

Najlepsze prace zostaną opublikowane w Roczniku Mińskomazowieckim 2016.

Zaproszeni ucznowie wraz z opiekunami uczniowie mogli obejrzeć przygotowane prace oraz posłuchać osobistych wspomnień Pani Wandy Izabeli Rombel dotyczących „księży – bohaterów”.

Szczególnie jeden uczestnik konkursu mile zaskoczył jury swoją dojrzałością i pomysłowością. Jan Kudlak napisał … pamiętnik Anioła Stróża ks. Jana Sikory: Jestem wdzięczny Najwyższemu, że wysłał mnie na służbę do małej wioski na Mazowszu, do Jana Sikory (…). Nie miałem z Nim łatwego życia. W  zasadzie spełniałem tylko prośby: „Zawsze przy mnie stój, rano, wieczór, we dnie, w nocy”. Spieszyłem z pomocą: „Bądź mi zawsze ku pomocy”. Strzegłem: „Strzeż duszy i ciała mojego…”.

Za rok jubileuszowa, X edycja „Cichego Bohatera”. Czekamy na wyjątkowe pomysły, a tegorocznym zwycięzcom gratulujemy.