Czwartek, 2018-09-20

Imieniny: Eustachego, Faustyny

Siatkarski Ośrodek Szkolny w GM1

Siatkarski Ośrodek Szkolny (S.O.S.) powołany z inicjatywy Polskiego Związku Piłki Siatkowej w ramach „Programu upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży w zakresie piłki siatkowej" Ministerstwa Sportu i Turystyki (lista szkół:  www.pzps.pl ) przy wsparciu organu prowadzącego  funkcjonuje w Gimnazjum Miejskim nr 1 im. Gen. Władysława Andersa drugi rok szkolny.

S.O.S. tworzą szkoły posiadające klasy sportowe o profilu piłka siatkowa, realizujące program opracowany na podstawie szkolenia Akademii Polskiej Siatkówki. Jeden S.O.S. tworzą trzy gimnazja oraz jedno liceum, które współpracują ze sobą na warunkach określonych w umowie zawartej przez każdą ze szkół z PZPS. S.O.S. funkcjonują oddzielnie dla chłopców i dziewczynek.

S.O.S. (piłka siatkowa dziewcząt) w województwie mazowieckim tworzą:

*Gimnazjum Miejskie nr 1 im. Gen. Władysława Andersa Mińsk Mazowiecki,

*Gimnazjum nr 92 Warszawa,

*Gimnazjum Sportowe nr 79 Warszawa,

*Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego Węgrów.

Podstawowymi warunkami ubiegania się o udział w programie jest posiadanie: oddziału sportowego o profilu siatkarskim, odpowiedniego zaplecza sportowego oraz przygotowanej kadry nauczycielskiej posiadającej kwalifikacje trenerskie lub instruktorskie do prowadzenia zajęć sportowych.

W GM1 zajęcia w ramach S.O.S. prowadzą nauczyciele / trenerzy klas sportowych:   pani Ewa Dobrodziej 1a i pan Adam Cichoń 2a.

Założenia Programu S.O.S. opierają się na szkoleniu młodych pokoleń siatkarskich zaczynających od podstaw na poziomie gimnazjalnym. Udział naszych gimnazjalistek w Siatkarskim Ośrodku Szkolnym stwarza szansę kontynuowania edukacji siatkarskiej w Szkołach Mistrzostwa Sportowego. Ideą programu jest  również wsparcie sprzętowe. PZPS w ramach programu przekazało szkole sprzęt sportowy o wartości ok. 40.000 zł przeznaczony na prowadzenie zajęć siatkarskich oraz sprawnościowych.  Dla każdego S.O.S. zatrudniono lekarza i fizjoterapeutę, którzy sprawują opiekę medyczną nad młodzieżą objętą programem.

Sukcesy polskiej siatkówki pokazują, że nasza młodzież ma coraz lepsze wzorce do naśladowania, co przekłada się na znaczący wzrost zainteresowania uprawianiem tej dyscypliny sportu. Siatkarski Ośrodek Szkolny w GM1 to niewątpliwie właściwy  krok w kierunku popularyzacji piłki siatkowej nie tylko w Mińsku Mazowieckim, ale  i w rejonie.

Iwona Dróżdż

GM 1