Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1
ul. Kopernika 9
05-300 Mińsk Maz.
tel. 25 758 21 22

Statystyki

  • Odwiedziny: 2119254
  • Do końca roku: 133 dni
  • Do wakacji: WAKACJE!!! dni

Kalendarium

Poniedziałek, 2018-08-20

Imieniny: Bernarda, Sabiny

Odsłonięcie tablicy ku czci Patrona - 8 maja 2008 roku

 

 

 

Spotkanie pokoleń

 

Uroczystość z okazji 63. rocznicy zakończenia II wojny światowej odbyła się w tym roku w Gimnazjum Miejskim nr 1 im. Gen. Władysława Andersa. Organizatorem była szkoła z siedzibą przy ul. Kopernika oraz Powiatowa Rada Kombatantów. Obchody połączono ze Świętem Patrona Szkoły w związku z tym, że na 12 maja przypada rocznica śmierci Gen. Andersa, a 18 maja to data zdobycia przez żołnierzy 2 Polskiego Korpusu klasztoru na Monte Cassino.

 

W tym dniu już rano społeczność uczniowska zgromadziła się w gmachu szkoły, aby obejrzeć film w reżyserii Hanny Kramarczyk „Generał polskich nadziei ... Władysław Anders 1882-1970". Dwuczęściowy dokument opowiadający o życiu, heroizmie i szlaku bojowym naszego Patrona, który zawierał unikalne fragmenty autentycznych nagrań (m.in. jedyny filmowy zapis przemówienia Generała do żołnierzy i całego narodu), wywarł ogromne wrażenie na młodzieży.

 

Pierwsza część oficjalnej uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym. Zaproszeni goście oraz poczty sztandarowe szkół, organizacji i zawiązków z terenu miasta odmówiły modlitwę za poległych przy kwaterach wojskowych, wysłuchały okolicznościowych przemówień i wzięły udział w apelu poległych, którego rangę podkreśliła salwa honorowa Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Symboliczny wymiar miało zapalenie zniczy oraz złożenie białych i czerwonych goździków na kwaterach znanych oraz nieznanych żołnierzy z ziemi mińskiej poległych podczas II wojny światowej.

 

Druga część obchodów miała miejsce w GM1. Wzięli w niej udział m.in.:

- Starosta Miński, pan Antoni Jan Tarczyński,

- Burmistrz Miasta, pan Zbigniew Grzesiak,

- wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie, pani Zofia Tolak,

- historyk, dziennikarz i producent filmowy, dr Zbigniew Wawer,

- proboszcz parafii pw. św. Antoniego z Padwy, ks. infułat Jan Byrski,

- przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów w Mińsku Mazowieckim, pan Michał Wasilewski,

- żołnierze Generała Andersa, członkowie Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Sił Zbrojnych na Zachodzie „Karpatczycy": pan Jakub Hryniewicki, pan Edmund Brzozowski, pan Tadeusz Kurcyk,

- dowódcy i komendanci służb mundurowych,

- dyrektorzy, kierownicy, przewodniczący oraz prezesi instytucji, towarzystw i organizacji działających na terenie Mińska Mazowieckiego,

- radni Rady Miasta Mińsk Mazowiecki,

- członkowie Społecznego Komitetu Obchodów Bitwy o Mińsk Mazowiecki we wrześniu 1939 roku i uczczenia Pamięci Generała Andersa,

- poczty sztandarowe szkół, organizacji i związków z terenu miasta,

- przedstawiciele lokalnej prasy,

- rodzice, nauczyciele, uczniowie i Przyjaciele GM1.

 

Pierwsza głos zabrała pani dyrektor Iwona Dróżdż, która powitała przybyłych na uroczystość gości. Następnie pan Jakub Hryniewicki, żołnierz Plutonu Łaczności przy Dowództwie Artylerii w 10. Dywizji Strzelców Karpackich, uczestnik walk m.in. o Ankonę, Bolonię, Loreto i Monte Cassino, Przyjaciel naszej szkoły  odebrał akt mianowania na stopień kapitana. Akt odczytał komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Mińsku Mazowieckim pan ppłk Zygmunt Sekular.

 

Po tej podniosłej chwili odznaczono Srebrnym Medalem:

- posła Ziemi Mińskiej, pana Czesława Mroczka,

- Starostę Mińskiego, pana Antoniego Jana Tarczyńskiego,

- Burmistrza Miasta, pana Zbigniewa Grzesiaka,

- pana Józefa Jedynaka,

- pana Bolesława Wociala.

 

Medal przyznawany jest przez przewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa - pana Władysława Bartoszewskiego. W jego imieniu wystąpił pan Michał Wasilewski.

 

W uznaniu zasług kapitana Hryniewickiego i roli naszego Patrona pani Hanna Wielgołaska, nauczyciel języka polskiego, odczytała list prezesa Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Sił Zbrojnych na Zachodzie „Karpatczycy". Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Zbigniew Grzesiak w swoim wystąpieniu wielokrotnie podkreślał poświęcenie poległych i żyjących żołnierzy oraz jak ważna jest pamięć o miejscach i ludziach z okresu II wojny światowej. Następnie zgromadzeni mieli okazję wysłuchać wykładu dr Zbigniewa Wawra o Generale Władysławie Andersie. Pan doktor przedstawił postać Generała Andersa jako wielkiego Polaka, patrioty i bohatera, który, pomimo osobistego cierpienia i stalinowskich tortur, nie zapomniał, czym jest Ojczyzna i kim są polscy żołnierze.

 

Kolejnym punktem programu było podsumowanie przez panią Magdalenę Dąbrowę miejskiego konkursu „Cichy bohater" organizowanego przez naszą szkołę dla uczniów gimnazjów. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie sylwetek mieszkańców naszego miasta lub okolic i ich przeżyć z okresu II wojny światowej. Konkurs obejmował dwie dziedziny twórczości: literaturę oraz film lub prezentację multimedialną.

 

Po nagrodzeniu laureatów zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć krótki program artystyczny. Występ przygotowała młodzież GM1 pod kierunkiem pań: Hanny Wielgołaskiej i Marzeny Sabak.

 

Podniosłym momentem było odsłonięcie przez kapitana Hryniewickiego i panią Dróżdż Tablicy Pamiątkowej ku czci Generała Władysława Andersa. Tablicę poświęcił ks. infułat Jan Byrski, a Olga Wielgołaska - przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - odczytała Akt Erekcyjny.

 

Nieoficjalną częścią obchodów było spotkanie zaproszonych gości z władzami samorządowymi na poczęstunku w stołówce szkolnej. Można tam było również obejrzeć wystawę o Patronie GM1 przygotowaną przez Dom Żołnierza Polskiego w Warszawie oraz wpisać się do Księgi Pamiątkowej.

 

Uwieńczeniem uroczystości była Msza św. za Ojczyznę i poległych w czasie II wojny światowej w Kościele pw. św. Antoniego z Padwy z udziałem gości, pocztów sztandarowych, nauczycieli i pracowników szkoły, uczniów oraz ich rodziców. Ksiądz infułat Jan Byrski - proboszcz parafii - przekazał na ręce pani dyrektor symboliczne dwa krzewy wyhodowane z nasion zebranych na cmentarzu wojskowym na Monte Cassino.

 

Obchody 63. rocznicy zakończenia II wojny światowej połączone ze Świętem Patrona Gimnazjum stały się bardzo dobrą okazją i właściwym czasem, aby przypomnieć poświęcenie, honor, odwagę, bohaterstwo i odpowiedzialność żołnierzy różnych frontów II wojny światowej.

 

Uroczystość 8 maja to podziękowanie dla żołnierzy i poległych, również z naszych rodzin, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę. Im należą się wyrazy szacunku za żołnierską wytrwałość, hart i oddanie Ojczyźnie.

 

 

 

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie