• Odwiedziny: 2070019

Jesteś tutaj: Start / Projekty / @ktywista

@ktywista

@ktywiści z GM1

Do programu edukacji medialnej @ktywista realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i skierowanego do uczniów gimnazjum przystąpiła cała klasa IIc. Szkolnym koordynatorem została pani Magdalena Dąbrowa. Głównym celem programu było kształtowanie postaw obywatelskich u młodych ludzi poprzez zaangażowanie ich w działalność medialną w środowisku lokalnym oraz pokazanie im, jak aktywnie i odpowiedzialnie korzystać z nowych mediów jako narzędzi zaangażowania społecznego, zachęcając ich do działań użytecznych dla lokalnej społeczności. Wzięło w nim udział 43 szkoły z całej Polski. Program trwał od marca 2009 roku do kwietnia roku 2010.

Jak wynika z wielu badań przeprowadzanych w naszym kraju, Polacy czytają coraz mniej książek.  W 2008 roku po lekturę sięgnęło zaledwie 38 proc. z nas (źródło: Pracownia Badań Czytelnictwa Instytutu Książki i Czytelnictwa, Biblioteka Narodowa). Tendencję spadkową odnotowano niemal we wszystkich warstwach społecznych. Z badań wynika, że szczególnie wysoki spadek czytelników nastąpił w grupie wiekowej 15-19 lat.  Dzieci i młodzież niechętnie czytają książki. W wolnych chwilach wybierają telewizję bądź komputer. Dlatego młodzież z GM1 postanowiła zachęcić swoich rówieśników do częstszego sięgania po książkę oraz wyrobić w nich trwały nawyk czytania. W tym celu wspólnie z nauczycielem języka polskiego zaproponowali:

• prace domowe, w przygotowaniu których należy korzystać ze zbiorów biblioteki szkolnej,
  • ustne i multimedialne prezentacje ulubionych książek w czasie zajęć języka polskiego,
  • rekomendacje książek polecanych przez nauczycieli,
  • udział w spotkaniach z twórcami odwiedzającymi nasze miasto,
  • głośne czytanie przez gimnazjalistów książek uczniom zerówki Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mińsku Mazowieckim w ramach propagowania akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom",
  • tworzenie listy przebojów książek,
  • udział w konkursach czytelniczych,
  • współtworzenie listy zakupów nowości do biblioteki szkolnej,
  • zaangażowanie w prace biblioteczne, m.in. prezentowanie nowości książkowych na gazetkach ściennych, w „Gim-zetce" oraz na godzinach wychowawczych, przygotowanie comiesięcznych czytelniczych rankingów, udział w innych przedsięwzięciach organizowanych przez bibliotekę (kiermasz podręczników szkolnych, loterie charytatywne),
  • konkurs „Czytelnik Roku", którego laureatem została osoba czytająca najwięcej książek,
  • konkurs fotograficzny „Moja książka" (zadaniem uczniów było wykonanie fotografii dowolnej postaci z jej ulubioną książką),
  • założenie na forum popularnego portalu społecznościowego
    wątku „Czytelnia"
    , na którym uczniowie naszej szkoły dzielili się wrażeniami
    z przeczytanych książek i polecali lektury innym,
  • redagowanie stałej rubryki w gazetce szkolnej - „Kącik bibliofila",
  • przygotowanie prezentacji multimedialnych „Twórcy z Mińska i okolic",
  • zorganizowanie akcji „Książka na wakacje" (na szkolnych korytarzach powiesiliśmy plakaty reklamujące nasze ulubione książki),
  • zorganizowanie spotkania dla nauczycieli i uczniów miejskich gimnazjów z autorką książek dla młodzieży pochodzącą z naszego miasta - panią Małgorzatą Gutowską - Adamczyk.

Zwieńczeniem programu były organizowane w całej Polsce regionalne pikniki obywatelskie gromadzące nie tylko uczestników i ich rówieśników, ale też lokalne media, społeczność danej miejscowości oraz władze. Młodzież z naszego miasta uczestniczyła w pikniku zorganizowanym w redakcji „Gazety Wyborczej", gdzie wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele portalu Wiadomości24.pl, „Gazety Wyborczej" czy Fundacji „Nowe Media". Podczas pikniku zaprezentowaliśmy nasze projekty, odbyły się dyskusje na tematy ważne dla regionu mazowieckiego, związane z dziennikarstwem obywatelskim, ale także z problemami zasygnalizowanymi przez uczniów.

Wyniki naszych prac na bieżąco umieszczaliśmy na stronie internetowej Centrum Edukacji Obywatelskiej, naszej szkoły, na tablicach ściennych, w „Gim-zetce" - gazetce szkolnej oraz w kronice gimnazjum.