Środa, 2018-01-17

Szlakiem Generała Władysława Andersa

„Bosom szedł do Buzułuka,
Byle tylko z wami być!”
 Feliks Konarski Ref-Ren „Coś ty za jeden?”, Buzułuk 1942 r.

Delegacja z Gimnazjum Miejskiego nr 1 im. Gen. Władysława Andersa w Mińsku Mazowieckim w osobach dyrektor Iwony Dróżdż oraz polonistki Hanny Wielgołaskiej w pierwszych dniach listopada 2011 roku uczestniczyła w uroczystościach z okazji 70. rocznicy utworzenia Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR.

Wizytę zorganizował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z ambasadą polską w Moskwie. Na zaproszenie ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego i ambasadora Wojciecha Zajączkowskiego do Federacji Rosyjskiej polecieli  kombatanci z Polski i Londynu, córka gen. Andersa – Anna Maria Anders – Costa, przedstawiciele Sejmu, Senatu, Kancelarii Prezydenta RP, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i Ministerstwa Obrony Narodowej.

Nasze mińszczanki miały okazję spotkać się z  przedstawicielami Ambasady RP w Moskwie i miejscowych władz oraz Polonią rosyjską. Odwiedziły m.in. Samarę (dawna nazwa Kujbyszew) oraz miejscowości Tatiszczew i Tockoje (Obwód Orenburski), gdzie przybywali Polacy ze wszystkich stron Związku Sowieckiego zwalniani "na mocy amnestii" ze stalinowskich łagrów, więzień i miejsc zesłania i gdzie formowano oddziały wojska polskiego. Przy pomnikach  upamiętniającym polskich żołnierzy odbył się okolicznościowy apel oraz modlitwy ekumeniczne z udziałem przedstawicieli duszpasterstw wojskowych. Delegacje złożyły wieńce i kwiaty, zapalono znicze.

Kolejny etap podróży to Buzułuk, siedziba sztabu gen. Władysława Andersa. W dawnym budynku mieści się obecnie ośrodek kultury. Tam też odbyła się akademia z okolicznościowymi przemówieniami oraz występem rosyjskiej i polonijnej młodzieży, którą przygotowała Pani Wanda Seliwanowska - prezes zarządu Orenburskiego Obwodowego Kulturalno – Oświatowego Centrum „Czerwone Maki”.

Była to niezapomniana podróż. Pomijając przebyte ponad 2 tys. km w jedną stronę  w trzech strefach czasowych, na zawsze w pamięci pozostanie wzruszenie rodaków mieszkających za granicą, łzy w oczach Dzieci Sybiru oraz „Karpatczyków”, 40 weteranów armii Andersa (ośmiu z Londynu), którzy wrócili, aby złożyć hołd współtowarzyszom niedoli i swemu dowódcy.

Żołnierze gen. Andersa nie znali strachu i nie stawiali granic swemu poświęceniu. Przywołując ich losy, uczymy się dzielności i przypominamy, jak wiele znaczy być Polakiem. Patriotyzm i spotkania z kombatantami są ważne w GM1, dlatego nie dziwi fakt, że mińska  delegacja była jedną z dwóch szkół z całej Polski, którą po raz kolejny zaproszono na piękną lekcję historii.