Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1
ul. Kopernika 9
05-300 Mińsk Maz.
tel. 25 758 21 22

Statystyki

  • Odwiedziny: 2119978
  • Do końca roku: 131 dni
  • Do wakacji: WAKACJE!!! dni

Kalendarium

Środa, 2018-08-22

Imieniny: Cezarego, Marii

Przygoda z chemią na Uniwersytecie Warszawskim

            Druga połowa września to już tradycyjnie czas odbywającego się w stolicy największego festiwalu naukowego w Polsce i jednego z największych w tej części Europy.

 

 

              Jak co roku nie mogło zabraknąć tam naszych gimnazjalistów, którzy nawet dzień wolny od zajęć dydaktycznych chcieli poświęcić na naukę i rozwijanie swoich pasji. W tegorocznej przygodzie z chemią uczestniczyli uczniowie z klasy Ic wraz wychowawcą – panią Sylwią Łojek i panią Ewą Częścik.

            Zajęcia podzielone były na trzy części, dwie z nich miały formy pokazów, wśród których znajdowały się eksperymenty pirotechniczne, np. wulkan chemiczny, fajerwerki zapalane lodem, flary, grzyb atomowy oraz chemiluminescencyjne: zorza polarna, spirala światła, tlen singletowy, chemiczne latarki, a także oscylacyjne: bijące serce rtęciowe czy fale chemiczne. W trzeciej części nasi młodzi naukowcy  ubrani w stroje ochronne aktywnie uczestniczyli w eksperymentowaniu w jednej z sal laboratoryjnych, „sadząc” ogród chemiczny, czyszcząc przedmioty wykonane ze srebra, ugniatając płyn nienewtonowski, pisząc prądem, syntetyzując niezwykłą superlepką ciecz, zanurzając róże w ciekłym azocie, produkując chemiczną oranżadę, zmieniając barwę kwiatów kobaltowych, wykorzystując ziemniak do produkcji tlenu, montując ogniwa z ogórków i cytryn, przeprowadzając chromatografię, czy pisząc i odczytując listy z wykorzystaniem atramentu sympatycznego.

            Festiwal daje szansę poznania nauki ''od kuchni'', popularyzuje wiedzę i osiągnięcia naukowe polskich badaczy, mówi o najnowszych odkryciach oraz pomaga znaleźć odpowiedzi na szereg pytań dotyczących otaczającego nas świata.

 

 

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie