Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1
ul. Kopernika 9
05-300 Mińsk Maz.
tel. 25 758 21 22

Statystyki

  • Odwiedziny: 2117618
  • Do końca roku: 135 dni
  • Do wakacji: WAKACJE!!! dni

Kalendarium

Sobota, 2018-08-18

Imieniny: Bogusława, Bronisława

Pożegnanie kapitana Jakuba Hryniewickiego - 17 września 2011 roku

 

 

Smutna lekcja „żywej historii”

 

            16 września 2011 r. Gimnazjum Miejskiego nr 1 im. Gen. Władysława Andersa  organizowało miejskie obchody rocznicy tragicznego września i Dnia Sybiraka, a dzień później społeczność uczniowska pożegnała na miejscowym cmentarzu parafialnym przyjaciela szkoły – kapitana Jakuba Hryniewickiego. Warto przybliżyć postać tego zasłużonego, ale skromnego człowieka.

           Gimnazjum przy ul. Kopernika Jemu zawdzięcza wybór patrona, jedyną w mieście szkolną izbę pamięci, tablicę pamiątkową i pomnik wielkiego patrioty – Gen. Andersa, pod którego dowództwem służył w czasie II wojny światowej.

           Jakub Hryniewicki urodził się na Wileńszczyźnie w 1922 r.  Gdy miał 17 lat, został wywieziony wraz z rodziną na Syberię. Wielokrotnie aresztowany i więziony za  nieposłuszeństwo wobec władzy radzieckiej. Przed wykonaniem wyroku śmierci uratowała go ucieczka do Polskiej Armii. W 1942 r. dostał przydział do Batalionu Łączności 3. Dywizji Strzelców Karpackich. Jako żołnierz Andersa przeszedł cały front włoski od rzeki Sangro, poprzez Monte Cassino, Ankonę aż po Bolonię. W 1947 r. wrócił do ojczyzny. Rodzinę odnalazł w Mińsku Mazowieckim.

            W kraju wraz towarzyszami broni założył Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie „Karpatczycy”. Udzielał się społecznie w całej Polsce, aby szkołom i  szczepom harcerskim nadawać imię Gen. Andersa i Bohaterów Bitwy o Monte Cassino. To był Jego priorytet – uczyć młode pokolenia  historii Polski. Mimo tragicznych wspomnień prowadził wspaniałe lekcje patriotyzmu i chętnie spotykał się z młodzieżą. Zadbał, aby poczet sztandarowy GM1 wziął udział w tegorocznych uroczystościach pogrzebowych Ireny Anders.

           Służył też naszemu miastu. Pracował m.in. w Prezydium Powiatowej  Rady Narodowej, ZNTK. To z Jego inicjatywy nadano mińskim ulicom nazwy: Gen. Władysława Andersa, Obrońców Tobruku, Bohaterów Monte Cassino, Karpatczyków.

           17 września 2011 r. Jakuba Hryniewickiego żegnała rodzina, grono pedagogiczne i młodzi przyjaciele z GM1. Obecni byli także „Karpatczycy” -  żołnierze Andersa, przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów Michał Wasilewski, burmistrz Zbigniew Grzesiak, przedstawiciel Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie, delegacja Gimnazjum w Grabowie nad Pilicą, kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego z 23. Bazy Lotniczej w Mińsku Mazowieckim.

          Pamiętajmy o naszych lokalnych Cichych Bohaterach, „bo tak szybko odchodzą”…

  

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie