Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1
ul. Kopernika 9
05-300 Mińsk Maz.
tel. 25 758 21 22

Statystyki

  • Odwiedziny: 2119237
  • Do końca roku: 133 dni
  • Do wakacji: WAKACJE!!! dni

Kalendarium

Poniedziałek, 2018-08-20

Imieniny: Bernarda, Sabiny

Miejskie obchody rocznicy tragicznych wydarzeń września '39 - 16 września 2011 roku

  

Miejskie obchody rocznicy tragicznych wydarzeń września 1939 roku

 

          Organizatorami tegorocznych miejskich obchodów rocznicy tragicznych wydarzeń września 1939 roku  i Dnia Sybiraka byli: Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki oraz społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej nr 1 im. M. Kopernika i Gimnazjum Miejskiego nr 1 im. Gen. Wł.  Andersa – placówek mieszczących się w jednym budynku. Wśród zaproszonych gości, którzy 16 września przybyli na ulicę Kopernika,  znaleźli się: pan Leszek Celej – Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego i dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej, który reprezentował Wiceministra Obrony Narodowej – posła Czesława Mroczka, pan Krzysztof Michalik – Zastępca Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki, pan Michał Wasilewski - Przewodniczący Powiatowej Rady ds. Kombatantów, żołnierz 8. Oszmiańskiej Brygady Armii Krajowej, frontowy żołnierz 26. pułku artylerii przeciwlotniczej i 4. Brygady Pancernej 1. Korpusu Pancernego Wojska Polskiego, uczestnik walk w operacji berlińsko-praskiej, dr Zbigniew Szubiński, żołnierz Szarych Szeregów Zawiszaków, ps. „Żbik", uczestnik powstania warszawskiego, byli żołnierze, działacze związków kombatanckich wraz z rodzinami, księża z mińskich parafii, dowódcy i komendanci służb mundurowych, a także dyrektorzy, kierownicy, przewodniczący, prezesi instytucji, towarzystw i organizacji działających na terenie miasta. W związku z tym, że rocznica była doskonałą okazją do kolejnej lekcji patriotyzmu, wzięli w niej również udział laureaci miejskiego konkursu „Cichy Bohater” – uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów oraz uczniowie SP1 i GM1 wraz z rodzicami i  nauczycielami.

          Oficjalne obchody rozpoczęły się w Kościele pw. św. Antoniego z Padwy. W czasie Mszy Świętej z udziałem gości, pocztów sztandarowych szkół, organizacji i zawiązków z terenu miasta, zebrani mieli okazję odmówić modlitwę w intencji Sybiraków oraz ofiar II wojny światowej.

          Dalsza część uroczystości miała miejsce w budynku szkół i została podzielona na części tematyczne. Po powitaniu zgromadzonych w sali uczestników tego niezwykłego wydarzenia przez dyrektorów placówek: panią Iwonę Dróżdż i pana Tomasza Ciechańskiego, głos zabrali zaproszeni goście, zwracając w swoich przemówieniach uwagę na wartość tego typu spotkań i przypominając ważne wydarzenia z wojennej historii Polski.

           Następnym punktem programu było odebranie przez pana Edmunda Wiącka – weterana walk za wolność ojczyzny - aktu mianowania na stopień kapitana. Pan Wiącek w 1944 roku wstąpił do formującej się na terenie Związku Radzieckiego 1. Armii Ludowego Wojska Polskiego. W szeregach 3. Samodzielnego Batalionu Saperów brał udział w bitwie pod Studziankami w sierpniu 1944 roku. W styczniu roku następnego uczestniczył w wyzwalaniu Warszawy, a następnie Bydgoszczy, Piły i Kołobrzegu. Po tych wydarzeniach wraz z Armią Ludowego Wojska Polskiego przekroczył Odrę i brał udział w szturmie na Berlin. Jest m.in. Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski, Medalu Zwycięstwa i Wolności, Odznaki Honorowej Stowarzyszenia Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, Srebrnego Medalu Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej i wielu innych odznaczeń. Akt mianowania odczytał komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Mińsku Mazowieckim - pan ppłk Zygmunt Sekular.

            Następnie pani Hanna Wielgołaska - jako przewodnicząca jury - podsumowała IV edycję konkursu miejskiego „Cichy Bohater”, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Nasi Rówieśnicy”. W rywalizacji wzięło udział 31 uczniów z 8 szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z terenu miasta i gminy Mińsk Mazowiecki. Celem zmagań było odnalezienie i opisanie swoich rówieśników, czyli osób, które w latach 1939-1945 miały nie więcej niż 17 lat, a dzielnie walczyły o wolną i niepodległą ojczyznę. Projekt obejmował dwie dziedziny twórczości: literaturę i film lub prezentację multimedialną. Uczestnicy przygotowywali prace w dwóch grupach wiekowych (klasy IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum). Udział w tym konkursie  dawał uczniom i nauczycielom możliwość realizacji projektów edukacyjnych wymaganych w nowej podstawie programowej. 

           Po nagrodzeniu laureatów zgromadzeni w sali goście mieli okazję obejrzeć krótki program artystyczny przygotowany przez młodzież GM1 pod kierunkiem pani Hanny Wielgołaskiej. Oprawą muzyczną zajął się pan Tomasz Zalewski wraz z uczniami SP1.

           Niezwykle ważną (szczególnie dla społeczności GM1) i bardzo wzruszającą dla wszystkich stała się chwila poświęcona zmarłemu niedawno kpt. Jakubowi Hryniewickiemu. Ten żołnierz Byłych Sił Zbrojnych na Zachodzie „Karpatczycy” był przyjacielem gimnazjum przy ulicy Kopernika, a także inicjatorem nadania szkole imienia, wmurowania tablicy pamiątkowej, założenia izby pamięci gen. Andersa i żołnierzy II wojny światowej. Uczestnicy uroczystości zostali zapoznani z życiorysem „Kuby” i uczcili Jego pamięć minutą ciszy.

            Na zakończenie spotkania młodzież obejrzała film pt. „Losy zesłańców Sybiru” przekazany szkole przez Oddział Warszawski Związku Sybiraków. Pokaz przybliżył sylwetki i życie naszych rodaków deportowanych w głąb byłego ZSRR.

           Ostatnim elementem obchodów rocznicy tragicznych wydarzeń września był pokaz przygotowany przez Grupę Rekonstrukcyjną Muzeum 2. Korpusu Polskiego z Józefowa. Młodzież miała okazję poznać historię walk września 1939 roku, obejrzeć wyposażenie żołnierzy biorących udział w II wojnie światowej, a także spróbować wojskowej grochówki.

            To niecodzienne spotkanie młodości z dojrzałością, młodego pokolenia ze starszym było wydarzeniem o niepowtarzalnej wartości historycznej i patriotycznej zarówno w życiu naszych wychowanków, jak i w życiu miasta. Stało się dobrą okazją i właściwym czasem, aby przypomnieć poświęcenie, honor, odwagę i bohaterstwo żołnierzy różnych frontów II wojny światowej.

              Obecnie słowa „patriotyzm” i „patriota” najczęściej kojarzą się młodemu pokoleniu z nudną lekcją historii lub z bohaterskimi męczennikami za naszą wolność. W każdym wypadku z niczym, co dotyczyłoby nas bezpośrednio. Dzięki takim uroczystościom młodzież poznaje historię „na żywo” - ze wspomnień osób, które przeżyły wojnę. Ma okazję budować swoją przyszłość na mocnych fundamentach – na znanej i pamiętanej przeszłości. Co z kolei pozwala na identyfikację narodową i kulturową, wpływa na kształtowanie więzi z krajem ojczystym, przygotowuje do pełnienia ról prospołecznych. Wspólne przeżywanie świąt narodowych i lokalnych, opieka nad miejscami pamięci narodowej, uczestnictwo w programach i konkursach o charakterze patriotycznym, integrują i ukazują młodemu pokoleniu współczesne oblicze patriotyzmu.

  

Fotografie wykonały uczennice GM1:
Martyna Bakuła, Joanna Duszyńska i Magdalena Pajda

 

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie