Czwartek, 2018-09-20

Imieniny: Eustachego, Faustyny

„Le Noël en France”

Dnia 16.12.2014 r. w klasie językowej I b, w ramach wdrażania w tej klasie innowacji pedagogicznej z języka francuskiego ,,DELF Junior – międzynarodowy certyfikat językowy z języka francuskiego jako dobra inwestycja w przyszłość i przepustka do Europy i świata”, odbyły się warsztaty językowe z języka francuskiego nt. tradycji bożonarodzeniowych we Francji pt. „Le Noël en France”. Warsztaty poprowadziła wolontariuszka z Francji Elodie Asencio, współpracującą z Fundacją im. Roberta Schumana w ramach wolontariatu europejskiego (3 godziny lekcyjne).

Uczniowie bardzo aktywnie brali udział w warsztatach, z uwagą słuchali prezentacji i oglądali reportaże poświęcone tematyce świątecznej. Chętnie angażowali się w aktywności proponowane przez wolontariuszkę: wspólne lepienie tradycyjnych figurek do stajenki, domino językowe utrwalające poznane słownictwo tematyczne związane ze świętami, wspólne śpiewanie kolędy pt. „Le Petit Papa Noël” (karaoke) oraz pisanie listu do Świętego Mikołaja, a w ramach zadania dodatkowego dla chętnych wykonanie i redagowanie kart świątecznych z życzeniami po francusku. Na zakończenie uczniowie otrzymali drobne prezenty: słodkie co nieco i pamiątkowe karty ze słynnymi cytatami znanych ludzi w języku francuskim (zadaniem domowym uczniów było rozszyfrowanie cytatu i znalezienie odpowiednika w języku polskim).

Po zakończonych zajęciach uczniowie podchodzili do wolontariuszki w celu nawiązania komunikacji, prosili o wspólne zdjęcia pamiątkowe i zapraszali ponownie na kolejne zajęcia. Dzięki warsztatom uczniowie mieli okazję szerszego poznania kultury i tradycji świątecznych we Francji, co niewątpliwie wpłynęło pozytywnie na kształtowanie postawy tolerancji i otwartości na inne kultury.