Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1
ul. Kopernika 9
05-300 Mińsk Maz.
tel. 25 758 21 22

Statystyki

  • Odwiedziny: 2119238
  • Do końca roku: 133 dni
  • Do wakacji: WAKACJE!!! dni

Kalendarium

Poniedziałek, 2018-08-20

Imieniny: Bernarda, Sabiny

Andersiacy na Monte Cassino - 19-23 maja 2011 roku

 

Andersiacy na Monte Cassino

 

             W tegorocznych obchodach 67. rocznicy Bitwy o Monte Cassino połączonych  z uroczystościami pogrzebowymi  ś.p. Generałowej Ireny Anders mieli zaszczyt uczestniczyć uczniowie Gimnazjum Miejskiego nr 1 im. Generała Władysława Andersa w Mińsku Mazowieckim. Zostali oni zaproszeni wraz z opiekunami do Republiki Włoskiej w dn. 19-23 maja 2011 r. przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa oraz Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnika RP w Rzymie. Uroczystości otoczył honorowym patronatem Prezydent RP Bronisław Komorowski. Polskiej delegacji towarzyszył Poczet Sztandarowy, Kompania Reprezentacyjna i Orkiestra Wojska Polskiego.

             Poczet sztandarowy szkoły reprezentowany przez Damiana Ekerta, Mateusza Nowickiego i Cezarego Rudzkiego (oraz dyrektor Iwonę Drożdż i polonistkę Hannę Wielgołaską) był jedyną młodzieżową delegacją, która wraz z kombatantami i urzędnikami państwowymi wyleciała w czwartek 19 maja z Wojskowego Portu Lotniczego Okęcie w Warszawie. To zaszczyt i niezwykłe przeżycie dla młodych  mińszczan.

             Po trzyipółgodzinnym locie samolot CASA C-295M wylądował w Rzymie. Potem uczniów czekała stupięćdziesięciokilometrowa podróż autokarem do miejscowości Cassino i zakwaterowanie w ekskluzywnym hotelu Al Boschetto.

              Był to wyjazd upamiętniający ważne fakty z historii naszej ojczyzny, dlatego delegacja uczestniczyła w wielu uroczystościach patriotycznych.

             W piątek 20 maja złożono kwiaty przy pomniku 3. Dywizji Strzelców Karpackich (Wzgórze 593) w paśmie Monte Cassino. Następnie odbyło się spotkanie z władzami miasta na Włoskim Cmentarzu Wojennym Monte Lungo. A wieczorem w Piedimonte San Germano uczczono walki 6. Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich.

             Najważniejsza była sobota, 21 maja, kiedy to na Polskim Wojennym Cmentarzu Monte Cassino pochowano prochy kapitan Ireny Anders i uczczono wydarzenia II wojny światowej. W uroczystej mszy uczestniczyła Pani Prezydentowa Anna Komorowska, Anna Maria Anders - Costa, przedstawiciele polskich władz w kraju i za granicą, kombatanci oraz nasza delegacja.

            Córka gen. Władysława Andersa i Ireny Anders spotkała się z mińskim pocztem sztandarowym i przekazała do szkolnej Izby Pamięci pamiątkową publikację o swojej matce wraz z autografem. Dzień zakończył uroczysty obiad w hotelu EDRA wydawany przez ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego.

             W niedzielę przyszedł czas na kolejne uroczystości w miejscowości Acquafondata i piknik na rynku  wydany przez władze miasteczka. Ta miejscowość znajdowała się na linii frontu biegnącej od Morza Tyrreńskiego aż do Adriatyku, gdzie wojska alianckie starły się z Niemcami na przełomie zimy i wiosny 1944 roku. Była to słynna linia Gustawa przebiegająca ok. 150 km na południe od Rzymu.

            23 maja (poniedziałek) to kolejny niezwykły dzień dla naszych gimnazjalistów. Złożyli oni kwiaty na grobie ś.p. bł. Jana Pawła II, zwiedzali Bazylikę św. Piotra i stolicę Włoch - Rzym.

            Po nieprzewidywalnych przygodach o 22.00 wrócili do Warszawy.

            Cmentarz na Monte Cassino to nekropolia polskich żołnierzy poległych w okresie od 11 do 19 maja 1944 r. Zbudowano go na płaskim siodle, zwanym w czasie bitwy „Doliną Śmierci", pomiędzy Monte Cassino i wzgórzem „593", a więc w miejscu najbardziej wymownym. To właśnie przez „Widmo", „Głowę Węża" i „593" szły główne natarcia polskich batalionów. Spoczywają na nim polegli żołnierze RP wszystkich wyznań: katolików, grekokatolików, prawosławnych, protestantów, żydów i mahometanów, w większości wyprowadzonych przez gen. Andersa z terenów byłego ZSRR.

             Mińscy gimnazjaliści mieli też czas na przyjemności. Wieczorne spacery po okolicy, włoska pizza w Cassino, zwiedzanie Opactwa  Cystersów w Cassamari, opalanie się na tarasie hotelowym oraz spotkania i nowe znajomości z niezwykłymi ludźmi. Pamiątkowe zdjęcia z ich podróży znajdują się na stronie internetowej gimnazjum a krótki film „cezary a monte cassino" na youtube.com.

 

 

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie