Środa, 2018-01-17

Imieniny: Antoniego, Henryki

Ddzień Otwarty Kampusu Ochota

W sobotę 8 kwietnia 2017 odbył się Dzień Otwarty Kampusu Ochota (DOKO). Wszyscy zainteresowani naukami przyrodniczymi mogli odwiedzić budynki uniwersyteckie i wziąć udział w zajęciach popularno-naukowych. Wyjazd zorganizowała p. Ewa Częścik, p. Sylwia Łojek i p. Marzena Sabak.

Nasi uczniowie wysłuchali dwóch wykładów: ''Perfumy - magia zapachów'' i ''Mazowsze - raj geologa", a także wzięli udział w warsztatach laboratoryjnych pt. ''Jak i po co bada się krew?''.

Młodzież dowiedzieła się wiele na temat tej tkanki, np. dlaczego krew jest czerwona, czy biała krwinka naprawdę jest biała, co krew może nam „powiedzieć” o kondycji organizmu. W czasie zajęć uczestnicy mieli możliwość przeprowadzenia podstawowych badań krwi, standardowo wykonywanych w laboratoriach analitycznych. Wykonali rozmaz i barwienie komórek krwi oraz oznaczali hematokryt. Własnoręczne wykonanie tego typu oznaczeń ułatwiło im zrozumienie oraz interpretację wyników własnych badań. W celu rozszerzenia wiedzy przeprowadzili analizę porównawczą krwi różnych grup zwierząt kręgowych: ryby, ptaka i ssaka.