• Odwiedziny: 2070071

Sobota, 2018-06-23

Imieniny: Albina, Wandy

W Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego - taki był cel wyjazdu uczniów klas 2c i 3b oraz ich nauczycielek - pani Honoraty Gajowniczek, pani Agnieszki Grabowskiej i pani Magdaleny Dąbrowy. To była niezwykle ważna i niezapomniana lekcja historii, o czym świadczy relacja uczennicy klasy 3b. Zapraszamy do jej przeczytania.

2 lutego 2017 roku wybrałam się wraz z klasą na wycieczkę szkolną  do Muzeum Powstania Warszawskiego. Znajduje się ono w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 69. Przyznaję, że udałam się tam po raz pierwszy, więc byłam ciekawa, jakie wrażenie zrobi na mnie to miejsce.

Już w przedsionku muzeum można wyczuć pewien klimat. Na odrapanych ścianach namalowano symbole patriotyczne, za podłogę służy kostka brukowa, a w rogu postawiono zwykłą ławkę parkową. Na samym wstępie wchodzimy do świata wojennej Warszawy.

Po otwarciu drzwi moją uwagę przykuły rozstawione budki telefoniczne. Można tam posłuchać relacji ocalałych powstańców. Wykonano to w tak oryginalny sposób, że mamy wrażenie, jakbyśmy odbywali prywatną rozmowę.

Na początku pani przewodnik wyjaśniła nam przyczyny wybuchu wojny i powstania warszawskiego. Następnie udaliśmy się pod ścianę, która nazywana jest "sercem muzeum’". Dlaczego sercem? Otóż w całym budynku słychać jej bicie, a dotykając jej, czujemy rytmiczny puls. Ściana bije 63 razy na minutę, czyli dokładnie tyle, ile dni trwało powstanie.

Przechodząc obok kolejnych wystaw, przewodniczka opowiadała nam kolejne losy powstania. Widzieliśmy prawdziwe opaski wojskowe, mundury, rekonstrukcję bunkru, liberatora oraz wiele innych. Eksponaty i wystawy zaskoczyły mnie nieszablonowym wykonaniem. Na terenie muzeum umieszczono skrzynki z karteczkami z kalendarza powstania warszawskiego. Jest to darmowa, niebanalna pamiątka, którą możemy ze sobą zabrać, by na spokojnie przeczytać w domu. W jednym z pomieszczeń można osobiście porozmawiać ze starszym panem - ocalałym powstańcem.

Oglądaliśmy również kilkuminutowy film pt. ,,Miasto ruin’’ ukazujący zniszczenia Warszawy. Z pewnością większość z nas nie zdawała sobie sprawy z wielkości strat, jakie poniosła stolica.

W pamięci utkwiła mi także rekonstrukcja kanału, którym przemieszczali się ludzie. Poruszyło mnie to, że musieli oni przebywać nawet przez kilkanaście godzin w tak ciasnym, ciemnym, brudnym miejscu, gdzie nie mogli pisnąć ani słowa. Podobno aż 10 tys. ludzi nigdy nie wyszło z kanałów.

Warty wspomnienia jest również Mur Pamięci okalający budynek. Wyryto na nim nazwiska tysięcy poległych powstańców. Pamięć o tych, którzy odeszli za naszą wolność, jest niezwykle istotna.

Wizyta w tym muzeum to niezapomniane przeżycie. Pokazuje ono prawdę o wojnie, skłania do przemyśleń oraz buduje w nas - młodych ludziach cenne wartości. Dzięki tej wycieczce uświadomiłam sobie kilka ważnych spraw. Z całym przekonaniem polecam odwiedzenie tego miejsca każdemu - zarówno dorosłym, jak i młodzieży. Zapewniam, że nikt nie wyjdzie stamtąd zawiedziony czy znudzony

Dorota Gruba