• Odwiedziny: 2119947
  • Do wakacji: WAKACJE!!! dni

Środa, 2018-08-22

Imieniny: Cezarego, Marii

„Agresja na sprzedaż. O języku bohaterów programów paradokumentalnych” - wykład na UPH w Siedlcach

25 stycznia uczniowie klas 1 - a, b i d, 2c oraz 3 - a i d wraz z wychowawczyniami i polonistkami pojechali do Siedlec na kolejny polonistyczny wykład otwarty pt. „Agresja na sprzedaż. O języku bohaterów programów paradokumentalnych” prowadzony przez prof. nzw. dr hab. Violettę Machnicką.

Występujące w większości stacji telewizyjnych programy paradokumentalne (np. „Trudne sprawy”, „Dlaczego ja?”, „Szkoła” czy wzbudzający najwięcej emocji wśród słuchaczy wykładu „Chłopaki do wzięcia”) mają liczne grono zwolenników wśród gimnazjalistów. Dla wielu osób stanowią nie tylko formę rozrywki, ale również „lekcję życia” pokazującą codzienne problemy. Pani profesor chciała zwrócić naszą uwagę na agresywne zachowania językowe bohaterów, na ich nieumiejętność rozmowy nawet z najbliższymi ludźmi, na ogromne błędy w komunikacji, na nieprawidłową kontrolę nad emocjami. Jej celem było zasygnalizowanie, że agresja, nie tylko ta językowa, nie jest skutecznym sposobem na rozwiązywanie konfliktów i nie buduje pozytywnych relacji interpersonalnych.

Po wykładzie uczniowie i ich nauczyciele obejrzeli filmy „Przełęcz ocalonych” w reżyserii Mela Gibsona i „Po prostu przyjaźń” Filipa Zylbera, zjedli obiad i wrócili do Mińska.

Klara Kościk i Julia Krasuska