• Odwiedziny: 2119951
  • Do wakacji: WAKACJE!!! dni

Środa, 2018-08-22

Imieniny: Cezarego, Marii

Śladami bohaterów „Kamieni na szaniec”

6 października uczniowie kl. IIc i IIIc wraz z nauczycielami - panią Justyną Kulmą, panią Honoratą Gajowniczek i panią Agnieszką Kubicką odbyli swoistą lekcję patriotyzmu, uczestnicząc w wycieczce edukacyjnej śladami bohaterów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.

Spacer rozpoczął się na Powązkach Wojskowych, na których młodzież z GM1 w atmosferze zadumy oddała hołd poległym Bohaterom i zapaliła znicze. Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Walki i Męczeństwa przy alei Szucha, dawnej siedziby Gestapo, w której przesłuchiwano więźniów, m.in. Janka Bytnara (Rudego). Atmosfera tego miejsca i historia z nim związana, jak chociażby okrutne metody przesłuchiwania, bardzo wszystkimi wstrząsnęły. W przeniesieniu do tamtych czasów pomogła również grupa, która na dziedzińcu przy alei Szucha z okazji obchodów Dni Pamięci Pawiaka przedstawiła rekonstrukcję wydarzeń sprzed ponad 70 lat.

Trzecim punktem programu było Krakowskie Przedmieście i Pomnik Mikołaja Kopernika. Tam przewodnik przybliżył wszystkim postać Alka i słynną akcję ze zdjęciem płyty, dzięki której zyskał on przydomek „Kopernicki”. Podczas spaceru w kierunku Starego Miasta z dużym zainteresowaniem uczniowie słuchali ciekawych historii związanych z akcjami Małego Sabotażu i życiem w okupowanej Warszawie.

Kolejne miejsca na szlaku: Pomnik Małego Powstańca, Arsenał oraz Muzeum na Pawiaku utwierdziły tylko w przekonaniu, że II wojna światowa to był czas okrutnego terroru.

Spacer śladami bohaterów „Kamieni na szaniec” zakończył się w Liceum im. Stefana Batorego, do którego uczęszczali m.in. Aleks, Rudy i Zośka. W Izbie Pamięci młodzież z GM1 obejrzała prezentację multimedialną poświęconą akcji pod Arsenałem oraz  pamiątki, dokumenty i fotografie z gimnazjalnych lat chłopców.