Środa, 2018-01-17

Imieniny: Antoniego, Henryki

Poszukiwacze chlorofilu

24 września klasa przyrodnicza pod opieką pani Sylwii Łojek i pani Ewy Częścik wzięła udział w warsztatach pt. "Poszukiwania chlorofilu w komórkach roślinnych" organizowanych przez Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Uczniowie przeprowadzili serię krótkich eksperymentów mających na celu pokazanie lokalizacji chlorofilu w komórkach roślinnych z wykorzystaniem metod mikroskopowych i biochemicznych. Samodzielnie przygotowywali preparaty mikroskopowe oraz izolowali i rozdzielali metodą chromatografii płytkowej barwniki pochodzące z różnych fragmentów komórek roślinnych.

Młodzi naukowcy dowiedzieli się, że chlorofil jest kluczową cząsteczką biorącą udział w procesie fotosyntezy i że jego rozmieszczenie w liściach jest konieczne do wydajnego przekształcania energii świetlnej w chemiczną.