Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1
ul. Kopernika 9
05-300 Mińsk Maz.
tel. 25 758 21 22

Statystyki

  • Odwiedziny: 2119240
  • Do końca roku: 133 dni
  • Do wakacji: WAKACJE!!! dni

Kalendarium

Poniedziałek, 2018-08-20

Imieniny: Bernarda, Sabiny

Obchody 72. rocznicy Bitwy o Monte Cassino

             Na zaproszenie Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dr. hab. Andrzeja Krzysztofa Kunerta delegacja Gimnazjum Miejskiego nr 1 im. Gen. Władysława Andersa wzięła udział w kilkudniowych uroczystych obchodach 72. rocznicy Bitwy o Monte Cassino.   

 

„Jesteśmy z takiego narodu, że słowa, choćby skonał, nie złamie"

 

"Są bitwy, na które nie pada pył zapomnienia.
Bierze je na swoje skrzydła legenda i zanosi do narodowego pamiątek kościoła.
Do nich należy właśnie bitwa o Monte Cassino"
gen. Władysław Anders

 

                   W 1945 r. na Monte Cassino otwarto Polski Cmentarz Wojenny, na którym spoczywają żołnierze 2. Korpusu Polskiego. W 1970 roku pochowano tam zmarłego w Londynie gen. Andersa. W 2011 roku obok swego męża spoczęła kpt. Irena Anders. Obecnie na cmentarzu znajdują się 1052 imienne groby polskich żołnierzy. Na miejscu wiecznego spoczynku zdobywców Monte Cassino wyryto napis: "Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie".

                       

                17 maja 2016 r. złożono kwiaty pod pierwszym pomnikiem 2 Korpusu Polskiego w Acquafondata.

                18 maja 2016 r. obchody rozpoczęto o godz. 10:00 na polskim cmentarzu na Monte Cassino uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polskiego gen. bryg. Józefa Guzdka. W uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym na zboczach wzgórza wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką, córka generała Władysława Andersa i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego, senator Anna Maria Anders, przedstawiciele Senatu i Sejmu RP, władz włoskich i przede wszystkim weterani walk. Najmłodsze pokolenie Polaków kultywujących historię i tradycje reprezentowały poczty sztandarowe z 46 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski, które są członkami Stowarzyszenia Klubu Przyjaciół Szkół i Organizacji Monte Cassino. Po południu oddano hołd i cześć poległym na włoskiej ziemi podczas spotkania przy pomniku z mieszkańcami San Vittore del Lazio.

                 Córka generała Andersa - Anna Maria - mówiła, że jej ojciec i wielu z jego żołnierzy marzyło o wolnej Polsce, ale jej nie doczekało, dlatego w suwerennej Rzeczypospolitej należy pielęgnować pamięć o zwycięstwie na Monte Cassino. Bitwa pokazała całemu światu, iż żołnierz polski nie zawiódł i jest gotów do największych poświęceń w imię wolności swojej Ojczyzny. Dziś tę wolność mamy i musimy pamiętać o tej ofierze, by nigdy ona nie była już potrzebna.

                    19 maja 2016 r. ostatnim punktem obchodów w Republice Włoskiej była uroczystość w Piedimonte San Germano przed pomnikiem 6. Pułku Pancernego "Dzieci Lwowskich".

                    W skład delegacji Gimnazjum Miejskiego nr 1 im. Gen. Władysława Andersa w Mińsku Mazowieckim weszli: Zuzanna Banasiewicz, Izabela Wiercioch, Mateusz Grudziński z klasy 3a oraz Jan Kudlak z klasy 2d pod opieką polonistki Hanny Wielgołaskiej i wicedyrektor Iwony Dróżdż.

                    Coroczne spotkania polskiej młodzieży z weteranami na ziemi włoskiej uczą młodych ludzi zrozumieć tragiczną historię setek tysięcy Polaków oraz to, że nie ma większej miłości jak oddać za kogoś życie.

 

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie