Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1
ul. Kopernika 9
05-300 Mińsk Maz.
tel. 25 758 21 22

Statystyki

  • Odwiedziny: 2117619
  • Do końca roku: 135 dni
  • Do wakacji: WAKACJE!!! dni

Kalendarium

Sobota, 2018-08-18

Imieniny: Bogusława, Bronisława

25. rocznica działalności Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnyh na Zachodzie "Karpatczycy"

                8 stycznia 2016 roku w  Zespole Szkół Sportowych nr 72 im. Gen. Władysława Andersa w Warszawie odbyła się sesja z okazji 25-lecia działalności Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie „Karpatczycy”. Żołnierze kombatanci zaprosili na tę uroczystość m.in. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego, córkę swego  dowódcy – Panią Annę Marię Anders oraz przedstawicieli Szkół „Karpackich”.

 

               Naszą szkołę reprezentowali: poczet sztandarowy, Pan dyrektor Tomasz Ciechański, Pani wicedyrektor Iwona Dróżdż oraz polonistka Pani Hanna Wielgołaska. Goście zostali uhonorowani pamiątkowymi  ryngrafami oraz dyplomami.

               Polscy żołnierze Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, a później 3. Dywizji Strzelców Karpackich, to była i jest elita. Walczyli w takich miejscach, które stały się jednymi z najważniejszych punktów na mapach bitew II wojny światowej. To zawsze będzie dla nas przykład, gdy będziemy mówić o polskim męstwie, o polskim honorze i o tym, że Polacy po raz kolejny się nie dali. Te opisy walki polskiego żołnierza pod Tobrukiem, Gazalą, Monte Cassino, Ankoną i Bolonią to jest wielki wkład w to, że nie da się mówić o historii świata, II wojny światowej bez opisów bohaterstwa polskich żołnierzy. Bo Oni byli, jeżeli nie najlepszymi, to jednymi z najlepszych. I to jest nasz wielki obowiązek, żeby cały świat o tym polskim wkładzie wiedział mówił podczas uroczystości Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski.

            „Karpatczykami” nazywa się żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, o których Niemcy najpierw pogardliwie, a później z trwogą mówili „szczury Tobruku”. Brygada była w latach 1941–1944 (do bitwy o Monte Cassino) jedynym oddziałem lądowym polskich sił zbrojnych na obczyźnie walczącym w polu.

              Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich powstała w 1940 roku w Syrii. Utworzono ją w strukturach francuskiej Armii Lewantu. Polską brygadą dowodził płk Stanisław Kopański. Po kapitulacji Francji żołnierze brygady przedostali się – z otrzymaną od Francuzów bronią i wyposażeniem – do Egiptu. Tu przeszli w struktury brytyjskiej armii. Brygada została przeorganizowana w trzy bataliony piechoty, pułk artylerii i pułk rozpoznawczy, czyli Pułk Ułanów Karpackich. Po zakończeniu szkolenia brygada otrzymała zadanie obrony odciętej twierdzy Tobruk. Naczelny Wódz, gen. Sikorski, godząc się na to zadanie, postawił dwa warunki: brygada miała walczyć w całości i miała zostać należycie wyposażona. Polacy bronili Tobruku przez trzy i pół miesiąca, od 19 sierpnia do 9 grudnia 1941 roku. Od 14 grudnia SBSK brała udział w starciu nazwanym później bitwą pod Gazalą. Bitwa ta miała duże znaczenie operacyjne dla działań 8 Armii. W II Korpusie Polskim, już po przeformowaniu na 3 Dywizję Strzelców Karpackich, weteranów brygady nazywano „Ramzesami” w odróżnieniu od byłych łagierników gen. Andersa nazywanych „Buzułukami”. Ten podział zaniknął dopiero po stratach w bitwie o Monte Cassino. 3 DSK została rozformowana w 1947 roku. Część żołnierzy wróciła do kraju. Ci, którzy nie mieli żadnych złudzeń, co do sytuacji w Polsce, pozostali na emigracji, w Wielkiej Brytanii czy Australii, której rząd zaofiarował pomoc dla byłych „szczurów Tobruku”.

 

 

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie