Środa, 2018-01-17

Imieniny: Antoniego, Henryki

Wizyta pani Anny Marii Anders - 23.09.2014 r.

23 września 2014 roku w Gimnazjum Miejskim nr 1 w Mińsku Mazowieckim odbyła się niezwykła lekcja historii. Szkołę odwiedziła pani Anna Maria Anders Costa - córka generała Władysława Andersa oraz pani Ligia Krajewska, Poseł na Sejm RP i pan Marcin Jakubowski, Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki. Na spotkanie z udziałem honorowego gościa przyszli również uczniowie z mińskich gimnazjów oraz absolwenci GM1.

Córka generała Władysława Andersa - Anna Maria - urodziła się w Wielkiej Brytanii już po zakończeniu II wojny światowej, obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych, jednak - jak przyznaje - w głębi serca zawsze czuła się Polką. Obecnie kontynuuje dzieło zmarłej matki i pielęgnuje pamięć o swym ojcu.

Goście złożyli kwiaty przed pomnikiem Patrona Szkoły oraz obejrzeli eksponaty w Izbie Pamięci poświęconej Generałowi Andersowi i żołnierzom II wojny światowej. Zgromadzone tam pamiątki oraz pokonkursowa wystawa prac uczniów (Cichy Bohater – edycja 2014), jak również prezentacja przedstawiająca działania GM1 w zakresie wychowania patriotycznego wywołały wiele wzruszających wspomnień u pani Anny Marii Anders, która chętnie dzieliła się nimi ze zgromadzoną w hali widowiskowo - sportowej młodzieżą.

- Każdy przyjazd do Polski bardzo mnie wzrusza. Szczególnie zależy mi na spotkaniach z młodymi ludźmi, którzy są przyszłością kraju - powiedziała Anna Maria Anders do mińskich gimnazjalistów.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o tym, jakim szokiem były dla generała Andersa postanowienia konferencji jałtańskiej, jak bardzo wierzył, że Polska kiedyś będzie wolna oraz jakim był troskliwym i kochającym ojcem.

Na zakończenie spotkania pani Anna Maria Anders, dziękując za ciepłe przyjęcie, obiecała, że na kolejną lekcję historii do Mińska Mazowieckiego przyjedzie we wrześniu 2015 roku. GM1 jest organizatorem Sejmiku szkół noszących imię generała Andersa.