• Odwiedziny: 2043301

Czwartek, 2018-05-24

Imieniny: Joanny, Zdenka

"Ceny wolności"

"Ceny wolności" - to nowy projekt Stowarzyszenia "Dwie Jedynki".

Zapraszamy do zapoznania się z jego zasadami.

Rok 2014 jest niezwykle ważny w najnowszej historii naszej Ojczyzny - w tym roku mija 25 lat od obrad Okrągłego Stołu, pierwszych prawie wolnych wyborów, powołania niekomunistycznego rządu w bloku sowieckim. Nie byłoby tych przełomowych wydarzeń, gdyby nie zaangażowanie ludzi działających w opozycji, przeciwstawiających się, nawet za cenę własnego zdrowia czy życia, władzy i jej działaniom. Nasi uczniowie mają jednak ograniczone możliwości poznania wydarzeń lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, których doświadczali ich dziadkowie czy ojcowie. We wciąż okrajanych szkolnych programach nauczania na realizację treści z zakresu najnowszej historii Polski często brakuje już miejsca, a jak napisała Anna Kamieńska - „Bez korzeni nie ma skrzydeł”. Aby więc młodzi Polacy mogli stworzyć silne społeczeństwo obywatelskie, my, ich nauczyciele, powinniśmy zaproponować im nowoczesną formę edukacji patriotycznej.

Naprzeciw tym potrzebom wychodzi projekt „Ceny wolności” Stowarzyszenia „Dwie Jedynki”,którego celem jest upamiętnienie mieszkańców naszego miasta lub okolic z okresu stanu wojennego.

Zapraszamy Nauczycieli i Uczniów wszystkich mińskich gimnazjów do wzięcia udziału w dwóch konkursach organizowanych w ramach projektu: literacko-plastycznym „Ceny wolności” oraz wokalnym „Dźwięki wolności”. Konkursy są współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki, a ich patronem medialnym jest tygodnik „Strefa Mińsk”. Szczegółowe zasady oraz regulaminy konkursów znajdują się w plikach do pobrania.

Mamy nadzieję, że nasz projekt stworzy okazję do identyfikacji z miejscem pochodzenia i jego dziedzictwem kulturowym, podkreśli znaczenie wartości patriotycznych w życiu człowieka, a także wywoła emocje towarzyszące uczestnikom tamtych wydarzeń.

Oficjalne ogłoszenie wyników konkursów oraz wystawa nagrodzonych prac plastycznych odbędzie się 12 grudnia 2014 roku w Zespole Szkół Miejskich nr 1. W czasie uroczystości młodzież będzie miała okazję spotkać się z uczestnikami opisywanych wydarzeń, którzy opowiedzą o swojej działalności.

Serdecznie zapraszamy do współpracy.